Haftanın Ürünü
Harun Kolçak
Kategoriler
Öneri // Şikayet

Dilek istek ve şikayetlerinizi lütfen bize yazınız

İletişim formu için tıklayınız


Anket
İnternetten En Çok Hangi Ürünleri Sipariş Veriyorsunuz
Giyim
Teknoloji
Müzik
Film
Kitap
Oyun
   
Oylar: 4647     Anket Arşivi

Müşteri Hizmetleri
12:00 / 18:00 saatleri arasında 0212 512 64 39 no'lu telefondan her türlü soru ve görüşleriniz için ulaşabilirsiniz.

Jamal Mahjoub - Alametler Saati

Üretici: KIRMIZI KEDİ
Tür: KİTAP
Kategori: Araştırma - Tarih
Yayın Tarihi: 2015-07-05
Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 296 Sayfa


Format Fiyatı SM Fiyatı Durum
Kitap 20.00 TL 17.00 TL Stokta

 

İslam dünyasında düzene isyan edip halkı arkasına alan ilk liderlerden Sudanlı Mehdi’nin, sonrasındaki tüm askeri isyan hareketlerine ilham veren hikayesine yeni bir bakış. 19. yüzyılın sonlarında, ülkeyi yöneten Mısır Hıdivi’ne ve onun İngiliz askeri danışmanı Gordon Paşa’ya karşı isyan başlatan Mehdi, “Peygamber’in rüyasında kendisine görev verdiğini” iddia ederek halkı örgütler ve kendi ordusunu kurar. Mehdi’nin adamları Hartum’da İngilizleri bozguna uğratıp Osmanlı adına Afrika’nın içlerine kadar hâkimiyet kurmuş Hıdiv’in düzenini devirir. Buna rağmen dini sözlere inanarak yola çıkan halkın, zaman geçtikçe kendi kişisel iktidarlarını gözetenler yüzünden yaşayacağı trajedilerden haberi yoktur.

Sudan kökenli İngiliz yazar Jamal Mahjoub, bugünkü Sudan’la Etiyopya’nın bir bölümünü içine alan Osmanlı İmparatorluğu’nun bu en güneydeki topraklarında 1881’de başlayan Mehdi ayaklanmasını yepyeni bir bakışla, acımasız bir coğrafyada savrulan insanların gözünden anlatıyor. Bir yandan da bugün Suriye’de, Libya’da, Irak’ta, Yemen’de ve tüm İslam coğrafyasında yaşananlara ışık tutuyor. Şiirsel, hüzünlü ve vahşi bir dille.

Yazar Hakkında;

Jamal Mahjoub Sudanlı baba ile İngiliz anneden 1960’ta Londra’da doğdu. Ailesi aynı yıl önce Liverpool’a, kısa bir süre sonra da Sudan’ın başkenti Hartum’a taşındı. Mahjoub, Sudan’da İtalyan Katolik okulu Comboni Koleji’nde okudu. Daha sonra Galler’deki Atlantic College’de bir burs kazandı ve İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nde jeoloji öğrenimi gördü. 1988’de Danimarka’ya taşındı, Århus’ta çevirmen ve serbest yazar olarak çalıştı. Şimdi Barcelona’da (İspanya) oturuyor. 1984’te yazdığı ilk romanı Navigation of a Rainmaker 1989’da yayımlanan Mahjoub, ikinci romanı Wings of Dust’ta (1994), Sudanlı bir sürgünün yaşamı üzerinden Sudan’ın tarihini işledi. 1993’te The Cartographers Angel ile The Guardian/Heinemann Afrika Kısa Öykü Ödülü’nü kazandı. 1996’da çıkan üçüncü romanı In The Hour of Signs’da yeniden Sudan tarihine dönüp, 19. yüzyıl sonlarında İngilizlerin ülkeye gelişiyle birlikte sömürgeleşme sürecinin başlamasını ele aldı. Mahjoub’un Türkçedeki ilk kitabı, 1998’de yayımlanan dördüncü romanı The Carrier oldu (Raşid’in Dürbünü, Çeviren: Güven Turan, YKY, 2003) .

Henüz yorum yapılmamış ilk yapan siz olun!
E-Mail :
Şifre: