Işın Karaca Arabesque IIIşın Karaca Arabesque II albümün ilk video klip çalışmasını Sedat Doğan yönetmenliğinde Selami Şahin’in imzasını taşıyan “Tanrım” isimli parçaya çekti.
 

Hem 8 mm film kamera hem de digital kamera olmak üzere iki ayri formatta yapılan çekimler, yaklaşık sekiz saat sürdü. Modern dans ve arabeskin uyumlu armonisi, Işın Karaca'nın muazzam performansı ve stilindeki ironisi, klibin ana görsel malzemelerinin oluşmasını sağladı. Klip için özel bir ışık tasarlayan yönetmen Sedat Doğan, çekim sonrasında klibi New York' da Vintage Film stüdyolarının post prodüksüyonunda tamamladı.

Işın Karaca, türk pop müziğinin en önemli ve özel kadın vokallerinden. 4. stüdyo albümü UYANIŞ’tan sonra, hayatlarının vazgeçilmez parçası müzik olanlar için harika bir sürpriz yaparak, unutulmaya yüz tutmuş Arabesk şarkıları yeniden yorumlayarak popüler hale getirdi. “Arabesque geçmiş geçmemiş hiç” ile hem satış rekorlarını alt üst etti hem de arşivlerde yer alacak bir projeye imza attı.

1960’lı, 70’li ve 80’li yıllarda başlayan toplumun her katmanını etkilemiş, iz bırakan, asla varlığı inkar edilemez arabesk şarkılar, IŞIN KARACA’nın muhteşem yorumu ve güçlü sesi ile ikinci kere hayat buluyor.

“Arabesque II, Gemiş bize yakışıyor” adını taşıyan arşivlerde yer alan serinin ikinci Işın Karaca albümü 7 Temmuz’da Akış Production / Seyhan Gold etiketiyle raflarda yerini aldı. Akın Büyükkaraca’nın prodüktörlüğünü yaptığı albümün, imaj fotoğraflarını Sedat Doğan’ın çekerken süpervizörlüğünü ilk albümde olduğu gibi Selami Şahin üstlendi. Bütün enstrümanların akustik ve canlı kaydedilip çalındığı albümde yer alan 11 şarkının düzenlemelerini ve bir şarkının da remiksini Selim Çaldıran yaptı.

Dört ayda hazırlanan “Arabesque II Geçmiş bize yakışıyor” ilk albüm sound’undan uzaklaşmadan zengin altyapı ve içeriğe sahip bir şekilde hazırlandı. Işın Karaca’nın vokal olarak olgunlaştığı tüm şarkıları 11 saatte okuduğu albümün gösterişli ve güçlü sound’u, ilk albüme oranla gitarlar ve kemanlar ön planda tutularak, ritimlerle desteklenerek oluşturuldu.

İlk arabesk albümü sayesinde onbinlerce kişi ile buluşan Işın Karaca’ya, her biri alanının yetkin isimleri olan İsmail Soyberk (bas gitar), Gültekin Kaçar (gitar), Bülent Ay(davul), Akatay grup (ritim) ve Ensemble yaylı grubu eşlik etti.Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Üye değilseniz üye olun!

DÜELLO
Öykü Gürman
Multitap
MAZİDE KALANLAR -2 EDWARD ARİS
UZUN YOL TÜRKÜLERİ-2